Skip to content

Spring 2019 IB Competition

On behalf of the IB Faculty, Staff and Advisory Board, we would like to personally congratulate the semi-finalist teams of the Spring 2019 Integrated Business Competition.


Team name: Shining Knights Consulting 

Team members: Joe Dahruj III, Nicholas Fermin, Jacob Goodman, Brett Richardson, Rachel Savino

Team name: Solar Consulting Group 

Team members: Etienne Behan, Nichole Dennaoui, Shelby Dobbrunz, Morgan Roach, Ryan Sorenson

Team name: Team (FIT)ness

Team members: Eileen Acken, Julia Della Valle, Brandon Bogumill, Allison McGahey

Team name: Blueprint Consulting

Team members: David Moss, Brianna Closs, Luis Gonzalez, Scott Vertilus

Team name: AI Consulting

Team members: Nicole Stannard, Charleene Johnson, Caitlyn DeLoach, Antwon Smith

Team name: Fantastic Five Consultants 

Team members: Mike Doyle, Hanan Maswadeh, Marissa Fallenbaum, Jessica Lupo, Dimitre Simpson

Team name: Wack to Six-Pack

Team members: Angelena Klosner, Aaron Shishilla, Courtney Craig

Team name: MJKM Consulting Group

Team members: Maxwell Johnston, John Peck, Kurt Hoffman, Melesia Toolsee

We want to thank our Semi-Finalist Judges

Our IB Alumni serve as semi-finalist judges and are representing the following employers:

Ameriprise Financial
Deloitte Consulting, LLP
Massey Services, Inc.
Currency Exchange International
ADP 
CollaborateMD
TEKsystems
TQL Logistics 
4 Corner Resources
Asian Cultural Association
Redbull
Architects Design Group
Bookkeeping & Accounting on Wheels
The Institute of Internal Auditors Inc.
Target Corp.
Lockheed Martin
C.H. Robinson
Prudential Agriculture Investments
New York Life
Knight Restoration Services
Northwestern Mutual
CentralSquare Technologies
GEICO
Alegiant Healthcare
Granite Telecommunications
Alight Solutions
Exp Realty
Accord Group
Aerotek
Shorelight Education
Orkin Pest Control
Barn Light Electric
Cemex
NextPath Career Partners
Orange County Housing Finance Authority
AceApplications LLC
Kavaliro
Avakar Lakeland Hospitality, LLC

We want to thank our finalist judges:

Congratulations to our finalists:

1st Place

Team name: Wack to Six-Pack
Team members: Angelena Klosner, Aaron Shishilla, Courtney Craig

2nd place

Team name: Team (FIT)ness
Team members: Eileen Acken, Julia Della Valle, Brandon Bogumill, Allison McGahey

3rd Place

Team name: AI Consulting
Team members: Nicole Stannard, Charleene Johnson, Caitlyn DeLoach, Antwon Smith

IB Competition Spring 2019 Finalists

Click here to see the results of the 2018 Fall IB competition.

Click here to see the results of the 2018 Spring IB competition.

%d bloggers like this: